Velká vločková výzva I (želví grafika)

Venku krásně sněží a tak pojďme zkoumat a kreslit sněhové vločky, s roboty i bez :). Jsou sněhové vločky stejné? Na čem závisí jejich tvar? Kdo je zkoumal již v 17. století?

Bez počítače

– namalujte na papír sněhovou vločku a po té sepište „program“ – posloupnost příkazů, podle kterých dokáže kdokoli namalovat stejnou vločku! Otestujte!  

Například

1. Namaluj centimetrový kroužek

2. Pokračuj čárou 5 cm dlouhou.

3. Otoč se o 45 ° doprava.

4. …

Vločky na bílou tabuli v učebně

– připravte program (třeba podle návodu výše) pro nakreslení vločky pro „Kořena“ iRobot iRoot, ve webovém prohlížeči na adrese: https://code.irobot.com/#/ nebo v aplikaci iRobot Coding pro mobilní zařízení Android, iOS.

Začínáme kreslit s iRootem (lze i bez robota)

Program nahrajte/sdílejte do cloudu (návod najdete v části Getting started with Root > How to download…) a pošlete nám jeho pětimístný kód.

„Kořen“ namaluje vaši vločku na bílou tabuli v učebně, to natočíme a vystavíme nebo si můžete s „Kořenem“ domluvit on-line schůzku a sledovat, jak kreslí podle vašich povelů.

Ukázky programů hvězdičky, posunutého vzoru a vločky s parametry:

https://code.irobot.com/?project=Y2H8L#/
https://code.irobot.com/?project=QUZ37#/
https://code.irobot.com/?project=DCZJH#/

Vločky ve Scratch

Oprášená úloha pro iMyšleníhttps://scratch.mit.edu/projects/471016067/. Můžete si udělat remix projektu, změnit pozadí, upravovat vločky, přidat další mrak s vlastní vločkou nebo třeba naprogramovat hru na chytání vloček :). 

Budeme rádi, když si užijete sněhu venku, ale když vám zbude chvilka a chuť něco zkusit, pochlubte se na FB nebo na e-mail: puda@knihovna.policka.org.

Frozen

Také můžete zkusit krasobruslení s Annou a Elzou na Code.org.

Jak sněhové vločky vznikají

Pokud se chcete dozvědět, jak a kde sněhové vločky vznikají a jaký mohou mít tvar, přečtěte si článek Jak vznikají sněhové vločky nebo anglicky na Snow Crystals.

Pokud se chcete naučit sněhové vločky fotografovat, můžete se inspirovat třeba v článku Snowflake macro photography, který má na svých na stránkách Alexey Kljatov.