Ukázka materiálů k tématu "Hrátky s geometrickými tvary (díl 1.)"

Nápady z Půdy

Pokud to k nám máte daleko a nebo máme zavřeno, inspirujte se některým z videí a zkuste podle našich návodů rozvíjet svoji představivost a fantazii při kreslení do mouky, při sklání z klacíků, při kreslení a vystřihávání sněhových vloček z papíru nebo při hraní s geometrickými tvary. Některé náměty jsme doplnili také pracovními listy, které si můžete stáhnout (jako soubory PDF) z odkazů pod konkrétním videem.

Všechna videa najdete také na našem YouTube kanálu, v playlistu Nápady z Půdy. Některá videa jsou volně inspirována našimi vzdělávacími programy Půdníček a „Hokusypokusy“ na _Půdě .

Hrátky s geometrickými tvary

Zkuste si pohrát s jednoduchými geometrickými tvary vystřihanými z barevných papírů nebo z barevné vlnité lepenky a poskládat z nich korále nebo s nimi ozdobit prostírání, šaty či velikonoční vajíčka. Jak na to vám poradíme v následujícím videu. Místo vystřihávání si můžete tvary nechat vyřezat, třeba u nás na _Půdě vyřezávacím laserem. Pukud byste s vyřezáním tvarů chtěli pomoci, napište nám na e-mail: napadyzpudy@knihovna.policka.org.

Pokud máte zájem o pracovní listy, které jsou ve videu zmiňované, stačí si jen vybrat z naší pestré nabídky:

Šablony pro vyřezání tvarů: Tvary pro vyřezání (formát A4), Tvary pro vyřezání (348 mm × 248 mm, pro vyřezání z vlnité lepenky).

Pracovní listy pro volné nalepování tvarů (formát A4, není-li uvedeno jinak): Noční košile bez vzoru, Noční košile bez vzoru (formát A3), Svetr bez vzoru, Svetr, čepice, šála a rukavice bez vzoru (formát A3), Velikonoční vajíčka bez vzoru, Motýl bez vzoru.

Pracovní listy pro nalepování tvarů do předkresleného vzoru (formát A4): Noční košile s předkresleným vzoremSvetr s předkresleným vzoremVelikonoční vajíčka s předkresleným vzoremProstírání s předkresleným vzorem.

Pracovní listy pro nalepování tvarů podle zmenšené předlohy (formát A4, není-li uvedeno jinak): Noční košile s předlohou, Noční košile s předlohou (formát A3)Svetr s předlohou, Velikonoční vajíčka s předlohou.

Pracovní listy s portrétem ženy (formát A4): Portrét ženy s kulatými korály, Portrét ženy bez korálů.

Pracovní listy pro nalepování korálů – bez předkreslených korálů (formát A4): Šňůrka pro 24 korálů bez zapínání, Přetržená šňůrka pro 24 korálů bez zapínání, Šňůrka pro 23 korálů se zapínáním, Přetržená šňůrka pro 23 korálů se zapínáním, Říkanka k hledání a nalepování tvarů.

Pracovní listy pro nalepování korálů – se všemi korály předkreslenými (formát A4): Korále (24) bez zapínání – 1 tvar, Korále (24) bez zapínání – 2 tvary (kruh, čtverec), Korále (24) bez zapínání – 2 tvary (čtverec, trojúhelník)Korále (24) bez zapínání – 4 tvary, Korále (23) se zapínáním – 1 tvar, Korále (23) se zapínáním – 2 tvary (kruh, čtverec), Korále (23) se zapínáním_symetrické – 4 tvary, Korále (23) se zapínáním – přetržené – 2 tvary (kruh, čtverec).

Pracovní listy pro nalepování korálů – s částečně předkreslenými korály (formát A4): Korále (24) bez zapínání, nedokončené – 2 tvary (kruh, čtverec), Korále (24) bez zapínání, nedokončené – 2 tvary (čtverec, trojúhelník), Korále (24) bez zapínání, nedokončené – 4 tvary, Korále (23) se zapínáním, nedokončené – 1 tvar, Korále (23) se zapínáním, nedokončené – 2 tvary (kruh, čtverec), Korále (23) se zapínáním, symetrické, nedokončené – 4 tvary.

Pracovní listy pro nalepování symetrických korálů – sada (formát A4): Korále (23) se zapínáním (včetně přetržených) – symetrické, 4 tvary.

Pracovní listy k nácviku psaní a kreslení (formát A4): Korále (23) se zapínáním kulaté různě velké.

Pukud jste mezi pracovními listy nenašli ten, který potřebujete, nebo byste uvítali pomoc s výběrem vhodných pracovních listů, napište nám na e-mail: napadyzpudy@knihovna.policka.org.

Sněhové vločky z papíru

Zima a sněhové vločky k sobě neodmyslitelně patří. Nejkrásnější jsou samozřejmě ty skutečné, ale abyste se z nich mohli těšit, i když už venku roztají, můžete si je s námi nakreslit nebo vystřihat z papíru. V tomto videu se dozvíte, jak to udělat, aby vypadaly skoro jako ty opravdové.

Aby bylo tvoření jednodušší, stáhněte a vytiskněte si předlohy, které jsme pro Vás vytvořili.

Jako bonus navíc jsme pro vás tři sněhové vločky, jednu větší a dvě menší, rovnou předkreslili. Po vytisknutí (na formát A4) papír podle černých čárkovaných čar (označených čísly 1, 2 a 3 v černých kroužcích) nejprve rozstřihněte na tři části. Každou část zvlášť složte podle tečkovaných os (označených čísly 1, 2 a 3 v bílých kroužcích) a podle červené čárkované čáry (označené číslem 4 v červeném kroužku) vločku vystřihněte.

Skládání z klacíků

Skládání z klacíků je další nápad na tvořivé hraní na zahnání nudy. Pokud nevíte, o co jde, můžete se inspirovat tímto videem.

Kreslení do mouky a hádání z mouky

Abyste mohli kreslit do mouky, musíte samosebou vědět, jak na to. Pokud to víte, pusťte se rovnou do kreslení. A pokud ne, podívejte se nejprve na tohle video, ve kterém se dozvíte, co budete potřebovat a jak kreslit.

Pokud vás kreslení do mouky zaujalo, zkuste si kreslit do mouky obrázkové hádanky. Jak na to se dozvíte v následujícím videu.

Zkoušeli jste dokreslit naše hádanky? Jestli vás zajímá, jak jsme je dokreslili my, tak se podívejte na následující video.